2024-06-14

"Bądź bezpieczny w Internecie" zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków w Jastrzębiu i Radoszkach

"Bądź bezpieczny w Internecie", to cykl zajęć, które już po raz kolejny mamy przyjemność prowadzić we współpracy z przedszkolami w naszej gminie. Rozwój technologii, ułatwiony do nich dostęp daje wiele możliwości, ale także niesie ze sobą ryzyko. Brak świadomości, nieuwaga prowadzić może do szeregu komplikacji. Dlatego tak ważne staje się edukowanie w tym zakresie już od najmłodszych lat, aby Internet był dla dzieci bezpieczny, przyjazny i dawał nowe możliwości. W maju i czerwcu dzieci z oddziałów przedszkolnych w Jastrzębiu i Radoszkach uczestniczyły w cyklu 4 spotkań w każdej z placówek. Podczas cyklu spotkań zgłębiały tajniki Internetu i zdobywały nową wiedzę w tym zakresie.

Dzieci dowiedziały się co to jest Internet i na jakich urządzeniach najczęściej z niego korzystamy, czym jest poczta elektroniczna, a czym czat, co to jest strona www oraz wyszukiwarka internetowa. Wspólnie stworzyliśmy własną sieć internetową wysyłając informację do różnych krajów na świecie. Każde z dzieci wybrało kraj, jakim chciało być. Zabawa bardzo się spodobała, zainteresowała dzieci i pozwoliła przyswoić nowe informacje. Oprócz podstawowych pojęć, z dziećmi omówiono także kwestie poznawania nowych osób przez Internet, weryfikacji informacji, publikacji zdjęć oraz lubianych przez dzieci gier, oznaczeń na nich i uzależnienia od nich. Ustaliliśmy także zasady ekranowe. Pracownik biblioteki zapoznał dzieci z opowiadaniem na podstawie, którego dzieci doskonale zapamiętały jakich danych nie powinny przekazywać w Internecie oraz do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli coś jest dla nich niezrozumiałe lub są świadkami krzywdzenia innych.

Podczas zajęć wykorzystywano różne metody pracy z dziećmi tj. nauka przez zabawę, filmiki tematyczne, dyskusja na podstawie obejrzanych filmików, refleksje i przemyślenia, własne doświadczenia dzieci podczas korzystania z Internetu. Na zakończenie cyklu spotkań przedszkolaki otrzymały kolorowanki z bohaterami obejrzanych filmików oraz wzięły udział w przygotowanym, przez pracownika biblioteki, quizie z wiedzy o Internecie. Dzieci poradziły sobie znakomicie i nie dały szans „złemu wilkowi” zdobyć słodkich punktów. Zabawa wzbudziła wiele emocji, uśmiechu, a jednocześnie stanowiła podsumowanie cyklu spotkań.

Bardzo serdecznie dziękujemy wychowawcom grup przedszkolnych za umożliwienie spotkań z dziećmi, życzliwość i otwartość na współpracę. Przedszkolakom życzymy przede wszystkim odkrywania Internetu w sposób bezpieczny i rozsądny oraz niezmiennie zapraszamy do bibliotek po nowe książeczki.

Zapraszamy do bibliotek !

Sieć internetowa - Jastrzębie
    Grupa przedszkolna - Jastrzębie